آشنایی با ایرو و فیاتا

آشنایی با ایرو و فیاتا

در چهار روش حمل و نقل موجود یعنی حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی، نهادهای وجود دارند که با آن ها سر و کار خواهید داشت. ما در مقاله قبل با نهادهای ملی در این حوزه آشنا شدیم. حال در این مقاله به دو نهاد بسیار مهم در حمل و نقل جاده ای (ایرو) و فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل بین المللی فورواردر (فیاتا) می پردازیم.

اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (ایرو)

این اتحادیه (International Road Transport Union) وظیفه حمایت از حمل و نقل جاده ای را در تمام دنیا بر عهده دارد. ایرو یک سازمان حمل و نقل جاده ای بین المللی است که از منافع رانندگان و متصدیان حمل و نقل انواع وسیله نقلیه جاده ای از جمله اتوبوس، تاکسی، کامیون و … به منظور توسعه حمل و نقل کارآمد و رشد اقتصادی کشورهای عضو در این زمینه در سراسر جهان حمایت می کند.

ایرو چه زمانی تاسیس شد؟

ایرو در 23 مارس 1948 در ژنو پس از جنگ جهانی دوم و افزایش حجم مبادلات بازرگانی به ویژه حمل و نقل جاده ای برای کشورهای اروپایی با تلاش کشورهایی چون سوئد، هلند و فرانسه تاسیس شد. مدتی بعد توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و شورای اروپا به عنوان مشاور سازمان ها و شرکت های حمل و نقل انتخاب گردید. با وجود اینکه ایرو در ابتدا مسائل خاص اروپا را مدنظر داشت اما پس از مدتی به عنوان تنها سازمان بین المللی نماینده حمل و نقل جاده ای شناخته شد و توسط سازمان های بین المللی از آن خواسته شد مه تجربیاتش را در اختیار کلیه کشورهای جهان قرار دهد.

اعضای ایرو

اتحادیه ایرو هر دو سال یکبار کنگره ای در یک از کشورهای مورد توافق اعضا تشکیل می دهد و ضمن ارائه راهکارهای اجرایی به اعضای خود، این فرصت را به آن ها می دهد تا به صورت حضوری مشکلات خود را مطرح نموده و از هم فکری و کمک دیگر اعضا بهره ببرد. هم اکنون ایرو دارای 152 عضو از جمله کشور ایران بوده و شامل دو گروه از اعضا است:

 1. اعضای فعال: شامل فدراسیون حمل و نقل جاده ای.
 2. اعضای وابسته: شامل شرکت ها و افرادی که به فعالیت های اتحادیه علاقه مند هستند.

اعضای فعال شامل 104 عضو از جمله اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و اعضای وابسته شامل 48 عضو از جمله شرکت های اسکانیای سوئد می باشد.

اهداف ایرو

از جمله مهم ترین اهداف سازمان ایرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تهیه نمودن اسناد لازم در حمل و نقل جاده ای از جمله CMR.
 • ایجاد تسهیلات بیشتر برای دریافت اجازه نامه های بین المللی حمل و نقل جاده ای که توسط مقامات دولتی صادر می شود.
 • توسعه مداوم حمل و نقل جاده ای بین المللی و برداشتن موانع آن.
 • کاهش تشریفات گمرکی در حمل و نقل جاده ای از طریق ایجاد دفترچه تیر.
 • کاهش هزینه های حمل و نقل.

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل بین المللی فورواردر (فیاتا)

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل بین المللی فورواردر (فیاتا)

فیاتا (International Federation of Freight Forwarders Associations) یک مجمع غیر دولتی (فدراسیون) بین المللی می باشد کهبه عنوان مشاور با شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و سازمان بین المللی توسعه بازرگانی همکاری می کند و در حال حاضر نمایندگی بالغ بر 45000 شرکت فورواردر را در اقصی نقاط دنیا بر عهده دارد. در ضمن این نکته را نیز باید اشاره کرد که فیاتا بزرگترین سازمان غیر دولتی (NGO) در زمینه حمل و نقل می باشد، این سازمان در تمام دنیا نفوذ دارد.

فیاتا چه زمانی تاسیس شد؟

این مجمع اولین بار در سال 1926 توسط 16 کشور در وین تاسیس گردید. ریاست اولیه آن بر عهده کشور دانمارک گذاشته شد و هم اکنون مقر آن در زوریخ (سوئیس) واقع شده است. پس از ده سال فعالیت به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم این فدراسیون به تعلیق درآمد. اما پس از مدتی در سال 1947 فعالیت مجدد آن از سر گرفته شد و طی حدود 10 سال اکثر اعضای عادی آن دوباره به یکدیگر پیوسته و کمیته های مختلفی را برای پیشبرد امور فنی فدراسیون ایجاد نمودند.

اعضای فیاتا

فیاتا هر سال یکبار کنگره ای را در یکی از کشورهای مورد توافق اعضا برگزار می نماید. فیاتا دارای دو گروه اعضا می باشد:

 1. اعضای پیوسته: شامل سندیکاهای ملی از 77 کشور جهان.
 2. اعضای وابسته: شامل 1600 عضو غیر سندیکایی از 144 کشور جهان.

انجمن شرکت های حمل و نقل بین المللی ایران عضو پیوسته این اتحادیه قلمداد شده و بین از 100 شرکت فورواردری ایرانی عضو وابسته به فیاتا هستند.

اهداف فیاتا

مهم ترین اهداف اصلی فیاتا شامل موارد زیر است:

 • افزایش کیفیت خدمات ارائه شده توسط صنعت فورواردری از طریق توسعه و ارتقای اسناد متحد الشکل فورواردری و شرایط تجاری استاندارد.
 • توسعه ارتباطات و اطلاعات الکترونیکی.
 • ارتقای تجارت بین المللی بین کلیه کشورها در سطح کلان.
 • توسعه آموزش های شغلی باربری در صنعت حمل و نقل.
جمع بندی

پس بدین ترتیب با دو فدراسیون ایرو و فیاتا که از همه ترین سازمان های حمل نقل بین المللی محسوب می شوند، آشنا شدیمو دیدیم که چه اعضایی دارند و چه اهدافی را برای سازمان خود در نظر گرفته اند. در مقالات بعدی به سراغ سایر این نهادهای بین المللی حمل و نقل خواهیم رفت.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *