روش های قدردانی از مشتری

ایده هایی برای قدردانی از مشتری

تا به حال خریدی را تجربه کرده اید که بابت آن از شما تشکر شود؟ لذت قدردانی را چشیده اید؟ حال به کسب و کار خودتان دقت کنید؟ از چه روش هایی برای قدردانی از مشتری خود استفاده می کنید؟ این روش ها چقدر کارآمد بوده اند و تا چه اندازه مشتریانی وفادار برای کسب و کارتان ایجاد کرده اید؟ با مفهوم تشکر از مشتریان داخلی آشنا هستید؟ با ما همراه باشید!

ایده اول: روزی را به نام قدردانی از مشتری تعیین کنید!

یکی از چیزهایی که همه ما آرزویش را داریم قدردانی است. بنابراین هرگاه کار خاصی انجام می دهید تا قدردانی از مشتری خود انجام دهید، مشغول خلق رابطه ای قوی تر و ایجاد حس وفاداری در نزد مشتری هستید.

راه های قدردانی از مشتری

در این جا روش هایی وجود دارند که می توانید از مشتریان تان تشکر کنید و باعث شگفت زدگی و سرور آن ها شوید.

قدردانی از مشتری در یک مرحله

حداقل یک روز را در سال، ماه یا هفته انتخاب کنید و آن را روز قدردانی از مشتری بنامید. کاری کنید که روز خاص و سرگرم کننده ای برای مشتری بسازید. ما به شما چند ایده مطرح می کنیم برای بهتر عملی کردن این روش.

 • فضایی که برای تجلیل از مشتریان تان درنظر گرفته اید را تزئین کنید.
 • آیتم های لذت بخشی را برای مشتری خود عرضه کنید. یکی از موسسات در لابی خود هر صبح شنبه به مشتریان خود قهوه و پیراشکی آماده می کند. در این راه از سورپرایز کردن مشتریان تان غافل نشوید!
 • برای مشتریان مهمانی ترتیب دهید. می توانید این رویداد را به همان اندازه ای که خودتان تعیین می کنید، پیچیده کنید، اما هر چه برنامه ریزی و خلاقیت بیشتری برای مهمانی به خرج دهید، به یاد ماندنی تر خواهد شد و روابط را بیشتر تقویت و مشتریان وفادار بیشتری ایجاد خواهد کرد. سالی یکبار باید یک روز جشن داشته باشید و تمام کارکنان را با لباس رسمی دعوت کنید.
 • آیتم هایی رایگان به مشتریان خود هدیه دهید. همه افراد عاشق هدیه اند! اما اینجا چالشی وجود دارد. چالش اصلی، یافتن هدیه ای است که منحصر به فرد و بازگو کننده شرکت یا ماموریت شما به روشی خلاقانه باشد. اگر آن چیز، قدیمی و تکراری باشد باعث شادی مشتریان تان نخواهد شد.

قدردانی از مشتری

قدردانی از مشتری به صورت انفرادی

هنگامی که برخی از مشتریان در دفعات معینی با شما داد و ستد می کنند به شکل انفرادی و خاص از آن ها تجلیل کنید. امروزه ما با کمک رایانه می توانیم مشخص کنیم که یک مشتری چند بار از محصولات یا خدمات ما استفاده کرده است. در اینجا روش هایی با شما به اشتراک می گذاریم که تفکر شما را برای تشکر از مشتری بابت داد وستدی که با شما دارند، فعال می سازند:

 • به ازای هر مبلغی که مشتری از شما کالا یا خدمات خرید می کند، اعتباری برای او درنظر بگیرید. کارت اعتباری برایش در نظر بگیرید و هر بار این کارت را شارژ کنید.
 • وقتی مشتری برای 25 امین یا صدمین بار از خدمات شما استفاده کرد، آن خدمات را به صورت رایگان و افتخاری ارائه دهید.
 • از هر یک از کارمندان خود بخواهید تا به هر یک از مشتریان خود به انتخاب خودش، هفته ای یکبار یادداشت تشکر ارسال کند. شک نکنید که از میزان وفاداری که این روش ایجاد می کند، سورپرایز خواهید شد!

ایده دوم: روزی را به عنوان قدردانی از مشتریان داخلی خود تعیین کنید!

چیزی که تا به اینجا با شما مطرح کردیم قدردانی از مشتری بیرونی بود. واقعیت اینجاست که ما اغلب از مشتریان بیرونی خود تشکر می کنیم و در عین حال، مشتریان داخلی خود را فراموش می کنیم. تحقیقات نشان می دهند که فقط زمانی می توانید از کارکنان انتظار رفتار صحیح با مشتریان داشته باشید که با خود آنان درست رفتار شده باشد. بنابراین وقت آن رسیده تا از افرادی که برای اجرای درست تر و آسان تر کارهایتان نقشی به عهده دارند، تشکر و قدردانی کنید.

در عمل چه کنیم؟

هر یک از بخش های سازمان، مشتریان و تامین کنندگان داخلی معینی دارد. مشتری داخلی شما فرد یا بخشی است که به کار شما نیاز دارد تا کارش پیش رود. فراموش نکنید که مشتریان داخلی در واقع نماینده خدمات مشتریان اصلی اند. کدام بخش ها یا افراد در سازمان شما برای تکمیل کارشان به شما نیاز دارند؟ شما نه تنها مشتریان داخلی دارید، بلکه شما مشتری دیگر افراد درون سازمان خود نیز هستید. این ها افراد یا بخش های تامین کننده نیازهای شما هستند.

تامین کننده کسی است که محصولات و خدمات کیفی و مطلوب به یک فرد یا بخش داخلی ارائه می کند تا آن ها بتوانند کار خود را دقیق و به موقع تمام کنند.

ایده هایی برای قدردانی از مشتری داخلی

هر سه ماه یکبار یکی از گروه های تامین کننده را انتخاب کنید و به روش های زیر از آن ها قدردانی کنید:

 • آن ها را به نهار شریکی دعوت کنید.
 • برای صبحانه، نوشیدنی و پیراشکی تهیه کنید.
 • کلاژی از عکس کل تیم خود تهیه کنید و به منظور تشکر از کارمندان، از همه بخواهید تا آن را امضا کنند. بدین ترتیب شما حس تیم بودن را نیز در آن ها تقویت خواهید کرد.
 • یک رویداد تیمی برای رقابت دوستانه ترتیب دهید. مسابقه ای مثل فوتبال، پینگ پونگ یا حتی مسابقه ای ساده تر.
جمع بندی

پس بدین ترتیب با هم دیدم که از چه روش هایی قدردانی از مشتری را منحصر به فرد کرد. در ادامه با مفهوم مشتری بیرونی و داخلی هم آشنا شدیم و دیدیم که اهمیت قدردانی از مشتریان داخلی (کارمندان) تا چه میزان است. از هر روشی که استفاده می کنید، با صداقت آن را انجام دهید. همچنین بدانید که تجلیل از مشتریان داخلی نه تنها باعث تقویت روحیه در سازمان خواهد شد، بلکه در بین بخش ها باعث تشکیل تیم، سرگرمی و تفاهم نیز خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *